Porady

Porady

Stemplowanie to metoda zdobienia paznokci, w której wykorzystyjemy specjalne, metalowe płytki, które posiadają wydrążone wzory. Do odbicia wzoru z płytki potrzebujemy również odpowiedniego stempla oraz lakieru.

Jest to metoda bardzo łatwa, szybka i przede wszystkim przyjemna! Mając odpowiednie, dobre jakościowo produkty stworzysz na swoich paznokciach małe dzieła sztuki. Nie musisz godzinami malować ręcznie wszystkim wzorów, teraz wystarczy, że odbijesz te wzory z płytek i przeniesiesz je na swoje paznokcie! Tak, to jest takie proste!

Jeszcze raz przypomnimy co potrzebne jest do stemplowania:

płytka ze wzorami
stempel
lakier do stemplowania
plastikowa zdrapka
Twoje paznokcie i pozytywne nastawienie!
Mamy nadzieję, że od teraz stemplowanie będzie Twoją ulubioną metodą zdobienia paznokci i wyczarujesz na nich mnóstwo przepięknych zdobień! ♥

Przygotowanie całego sprzętu do procesu stemplowania jest niezwykle ważnym elementem. Aby stemplowanie przynosiło radość należy wykonać kilka prostych kroków, aby przygotować płytkę i stempel oraz miejsce pracy.

 • pamiętaj o ściągnięciu niebieskiej folii z płytki (czasami może to być również przeźroczysta folia przez co ciężko ją w ogóle zauważyć)!
 • przystosowanie stempla - w zależności od rodzaju stempla różni się sposób jego przygotowania.
  • zazwyczaj stemple Jumbo nie wymagają żadnych czynności. Reszta stempli jednak wymaga pewnych działań.
  • XL / double / S / Turbo - przed pierwszym użyciem należy je delikatnie (!!!) zmatowić polerką lub pilnikiem - dzięki temu ściągamy wierzchnią, ochronną warstwę, która przeszkadza nam w stemplowaniu. Po tym procesie możemy bez większych problemów przystąpić do stemplowania!
  • Stemple przeźroczyste czyli Crystal Clear wymagają jeszcze większej ostrożności i delikatności niż reszta stempli. W tym przypadku należy użyć mokrej chusteczki (dla dzieci, do demakijażu czy do higieny intymnej) i przetrzeć nią przezroczystą gumę. Następnie osuszych ręcznikiem papierowym oraz rolką do ubrań bądź taśmą klejącą ściągnąć pozostałe 'fafloszki'. Dzięki temu stempel będzie gotowy do użytku i będzie działał bez zarzutu!
 • miejsce stemplowania - pamiętaj żeby odpowiednio przygotować swoje miejsce do pracy. Aby wygodnie Ci się stemplowało potrzebujesz czystej przestrzeni wokół siebie. Pamiętaj, żeby przed rozpoczęciem zabawy ze stemplami wyciągnać wszystkie potrzebne narzędzia.

Teraz już wiesz jak przygotować się do stemplowania - więc do dzieła - twórz stemplowe zdobienia! ♥

Na początku przygody ze stemplowaniem każda z Was zastanawiać się będzie jak to właściwie się robi i co do tego potrzeba.

Rzeczy potrzebne do stemplowania:

 • płytka
 • stempel
 • zdrapka
 • lakier do stempli
 • Twoje paznokcie!

Proces stemplowania wydaje się być bardzo łatwy i jest taki w istocie jednak trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Całą zabawę zaczynamy od kilku prostych czynności (opisanych w dziale "Przed pierwszym użyciem").

Kiedy już cały sprzęt mamy przygotowany do pracy – czas zamienić swoje paznokcie w małe dzieła sztuki.

 1. Zaczynamy od wybrania wzoru z płytki (to czasem nie jest wcale takie proste!) i przemycia go zmywaczem - tym samym usuwamy wszelkie zanieczyszczenia z płytki i przygotowujemy wzór do odbicia.
 2. Wybrany wcześniej wzór pokrywamy lakierem do stempli – przy większości wzorów wystarczy pokryć jedynie jego część.
 3. Zdrapką ściągamy nadmiar lakieru rozprowadzając go na całym wzorze – pamiętaj by robić to dosyć energicznie, pewnie i szybko!
 4. Stempel dociskamy do wzoru odbijając go na gumie – nie potrzebujesz do tego całej swojej siły – często wystarczy lekko docisnąć stempel do płytki żeby wzór do niego się przyczepił. Najlepiej sprawdza się tutaj ruch rolujący, zamiast ruchu 'od góry'.
 5. Szybkim ruchem przenosimy wzór ze stempla na paznokieć – możesz to zrobić na kilka sposobów – potrenuj i znajdź swój ulubiony i najwygodniejszy.
 6. Pozostałości wzoru zmyj ze skórek za pomocą patyczka higienicznego i zmywacza (możesz też użyć cieniutkiego, płaskiego pędzelka).
 7. Całość pokryj swoim ulubionym top coatem – pamiętaj jednak żeby być delikatnym i nie rozmazać wzoru, który właśnie stworzyłaś na swoich paznokciach!
 8. Poczekaj, aż Twoje paznokcie wyschną i podziwiaj swoje małe dzieło sztuki!

Teraz już wiesz jak prawidłowo stemplować - chwytaj za płytkę, stempel i do dzieła! ♥

Ile razy się denerwowałaś i wkurzałaś, bo wzór Ci się nie odbijał? Zastanawiałaś się wtedy co robisz nie tak i dlaczego innym wychodzi, a Tobie nie... oto kilka podstawowych błędów dlaczego dany wzór się nie odbija.

 1. Nieściągnięta niebieska folia ochronna – pamiętaj żeby przed pierwszym użyciem ją usunąć!
 2. Nieprzygotowany stempel – część stempli wymaga wcześniejszego przygotowania – zmatowienia bloczkiem polerskim lub przemycia wodą z mydłem.
 3. Niewłaściwy lakier – nie każdy lakier nadaje się do stemplowania – często normalne lakiery są za rzadkie, za mało napigmentowanie i nieodpowiednie do tej metody zdobienia paznokci. Pamiętaj żeby zwracać uwagę na to jakiego lakieru używasz.
 4. Za mocne dociskanie stempla – stempel to nie młotek! Nie musisz go dociskać do płytki z całej siły – często wystarczy tylko lekko przyłożyć go do wzoru żeby odbił się na gumie. Technika odbicia wymaga wprawy i ćwieczenia – nie bój się poświęcić na to dłuższej chwili – nie pożałujesz!
 5. Za wolna praca – pamiętaj, że warstwa lakieru, która jest we wzorze to bardzo cienka warstwa! Lakier szybko wysycha więc należy cały proces stemplowania wykonywać bardzo szybko. Na początku będziesz to robić wolno i część wzorów nie zawsze się odbije w całości – jednak nie zrażaj się – wystarczy trochę poćwiczyć i nabierzesz wprawy!
 6. Zbyt słabo wydrążona płytka - staramy się sprawdzać każdą płytkę jednak czasami zdarza się, że dany egzemplarz płytki jest źle wydrążony (pamiętaj, że wystaczy wtedy do nas napisać, a my sprawdzimy płytkę i jeśli trzeba - wymienimy na nową!).
 7. Rozmazujący top - większośc top coatów przez swój skład rozmazuje (rozpuszcza) stempel. Musisz zatem znaleźć swój ulubiony, stemplowy top. Oprócz tego pamiętaj aby nałożyć odpowiednio dużą ilość topu na wzór - dzięki temu pędzelek bezpośrednio nie będzie dotykał wzoru i go nie rozmarze! Spróbuj też nie przejeżdżać pędzelkiem więcej niż raz w jednym miejscu na paznokciu.

Teraz już dobrze wiesz czego NIE robić!

Stempel to zaraz po płytce niezbędne narzędzie w metodzie stemplowania. Bez niego w żaden sposób nie będziemy w stanie przenieść wzoru z płytki na paznokieć. Aby stemplowanie przynosiło Ci samą przyjemność należy wybrać taki stempel, który jest dla Ciebie najwygodniejszy.

Przedstawimy Wam teraz kilka stempli i opiszemy ich wszystkie plusy i minusy. Mamy nadzieję, że to pomoże Wam w wyborze swojego idealnego stempla.

 • Stempel S - mały, prostokątny o wymiarach 1,7cm x 2,3cm.

 • Stempel XL - posiada dwie okrągłe gumy, jedną dużą, (3cm), białą i miękką, drugą mniejszą (1,5cm), w innym kolorze (zielony, szarym lub czerwonym) i nieco twardszą. Dostępny jest w trzech kolorach (trzon): czarny, szary i jasno-fioletowy.

 • Stempel Double - okrągły, podwójny stempel z dwiema okrągłymi, miękkimi gumami w dwóch rozmiarach - 3cm i 2,3cm. Dostępny jest dwóch kolorach (trzon): szary i ciemno-fioletowy.

 • Stempel Jumbo - posiada czarny, metalowy, matowy trzonek z wygrawerowaną nazwą i logo marki. Guma w tym stemplu jest bardzo miękka i dostępna w wielu kolorach (zielony, różowy, pomarańczowy, żółty, niebieski, fioletowy i transparentny). Wymiary gumy to 3,5cm.

 • Stempel Turbo - duży, prostokątny o wymiarach 6cm x 4cm. Guma jest miękka i dostępna w wielu kolorach (zielony, różowy, pomarańczowy, żółty, niebieski, fioletowy i transparentny).

 • Stempel Crystal Clear - posiada przeźroczystą, okrągłą gumę (2,8cm) oraz dziurę po drugiej stronie stempla, które mają ułatiwć precyzyjne umieszczenie wzoru na paznokciu. Stempel dostępny jest w czterech kolorach (trzon): fioletowy, różowy, mleczny i transparentny.

 • Stempel Crystal Clear z zamknięciem - podobnie jak poprzedni posiada przeźroczystą, okrągłą gumę (2,8cm) oraz przeźroczyste dno po drugiej stronie. Dodatkowo dla ochrony delikatnej gumy stempel posiada zatyczkę.

 • Stempel Crystal Clear XXL - kolejny przeźroczysty stempel, tym razem z większą, bardzo miękką gumą (4,2cm), przeźroczystym dnem i zatyczką chroniącą delikatną gumę.

 • Stempel Crystal Clear Big Blue - podobnie jak poprzedni i ten stempel posiada przeźroczystą, bardzo miękką gumę (4,2cm), ale tym razem ma on wyprofilowany, niebieski, metalowy trzonek i ochronną zatyczkę.

 • Stempel Crystal Clear Jumbo - jest przeźroczystym odpowiednikiem zwykłego Jumbo. Posiada tej samej wielkości (3,5cm) gumę, ale w tym przypadku jest ona przeźroczysta i podobnie miękka. Stempel posiada dziurą z drugiej strony.

Jak widzicie w ogólnym podziale możemy wyróżnić:

 • stemple podstawowe (S, XL, Double)
 • stemple typu Jumbo
 • stemple typu Turbo
 • stemple typu Crystal Clear

W tym podziale przedstawimy Wam plusy i minusy każdego ze stempli.

Stemple podstawowe:

 • stempel S - najmniejszy ze wszystkich i chyba najmniej poręczny. Przydatny jest do stemplowania prostych wzorów (np. lini czy kratek). Jest stosunkowo miękki, ale wymaga przygotowania przed pierwszym użyciem. Stempel ten będzie dobry raczej do krótkich i średniej długości paznokci.
 • stempel XL / Double - oba posiadają tę samą, dużą gumę jednak różni się mniejszą. W stemplu XL mała guma jest dużo twardsza od dużej gumy i przeznaczona jest do odbijania precyzyjnych, pojedynczych, małych wzorów. Podobne zadanie spełnia mała guma w stemplu Double z tą różnicą, że jej twardość jest taka sama jak gumy dużej. Zarówno XL jak i Double posiadają trzonki o kształcie, który bardzo dobrze leży w dłoni. Oba stemple wymagają przygotowania przed pierwszym użyciem i będą odpowiednie do paznokci krótkich i tych o średniej długości.

Stemple typu Jumbo:

 • najmiększe stemple ze wszystkich - paznokieć każdej długości bez problemu wygodnie zatopi się w jego gumie. Odpowiedni jest dla paznokci każdej długości i NIE wymaga przygotowania przed pierwszym użyciem. Matowa rączka z nazwą oraz logo dobrze leży w dłoni, a dodatkowo stylowo wygląda!

Stemple typu Turbo:

 • są to stemple z gumą o twardości pomiędzy stemplami podstawowymi, a Jumbo oraz wymagają przygotowania przed pierwszym użyciem. Z racji swojej wielkości najbardziej nadają się tworzenia kilku naklejek stemplowych na raz, albo stemplowania kilku paznokci jednocześnie. Jest to raczej stempel uzupełniający kolekcje niż ten, który posłuży przy codziennym stemplowaniu.

Stemple typu Crystal Clear:

 • to stemple wymagające szczególnej uwagi, ostrożności i wprawy. Stemple posiadają przeźroczystą gumę, która jest bardzo delikatna i łatwo ją uszkodzić. Są to również stemple uzupełniające kolekcje niż całkowicie zastępujące stempel codziennego użytku. Są bardzo przydatne w odbijaniu wzorów, które wymagają dokładności i precyzji odbicia (linie proste, kratki, ornamenty itd.). Należy ostrożnie obchodzić się z gumą i uważać aby nie uszkodzić jej paznokciem. Dla osób z dłuższymi paznokciami na pewno wygodniejsze będą te stemple, które mają większą gumę.

Czy teraz już wiesz, który stempel jest dla Ciebie idealny? ♥

Zatrzymamy się jeszcze chwilę przy temacie czyszczenia stempli. Jest to ważny element i jeśli chcemy aby służyły nam jak najdłużej musimy pamiętać o kilku prostych zasadach:

 • stemple nie są niezniszczalne - niezależnie od tego jaką gumę posiada stempel należy go odpowiednio szanować. Na pewno wciskanie w niego paznokci czy ostrych narzędzi nie zrobi mu dobrze.
 • stemple nie lubią zmywaczy i acetonu - tak jak płytki są w stanie bardzo dużo znieść tak stemple nie są przyjaciółmi ani zmywacza ani acetonu. Guma niezależnie od tego czy kolorowa czy przeźroczysta będzie się psuć po długotrwałym stosowaniu tych środków. Gumy kolorowe przestaną się odpowiednio kleić i mogą zacząć się kruszyć. Gumy przeźroczyste natomiast będą się matowić i 'zachodzić mgłą' przez co nie będziemy mogli dobrze przez nie widzieć.
 • stemple lubią być ubrane - część ze stempli posiada specjalne zatyczki chroniące ich gumy przed uszkodzeniami. Jednak niektóre tego nie mają i najlepiej byłoby trzymać je w woreczku dzięki, któremu do stempla nie przykleją się niepotrzebne ciciki, brud czy inne zanieczyszczenia.

Dbaj o swoje stemple, a na pewno posłużą Ci bardzo długo i wystemplują masę przepięknych zdobień!

Lakiery do stempli to specjalnie do tego przystosowane lakiery. Mają dużo większą gęstość oraz pigmentację często przekraczającą normy standardowych lakierów. Wszystko po to, aby lakier dobrze się odbijał oraz posiadał maksymalne krycie po odbiciu wzoru z płytki.

Lakiery B. Loves Plates & Colour Alike to lakiery produkowane specjalnie z przeznaczeniem do stemplowania. Znajdziecie w naszej ofercie mnóstwo lakierów w różnych odcieniach oraz wykończniach - dla każdego coś idealnego!

Aby lakiery jak najdłużej nadawały się do stemplowania warto o nie odpowiednio dbać:

 • ciepło i promienie słoneczne im nie służą i sprawiają, że mogą gęstnieć.
 • ze względu na zawartość pewnych składników lakiery mogą się rozwarstwiać - wystarczy od czasu do czasu zafundować im małe mieszanie i problem znika!
 • pamiętaj również o utrzymywaniu szyjek buteleczek w czystości - pozwoli to wydłużyć świeżość lakierów.

Teraz już wiesz jak używać i dbać o swoje lakiery do stempli więc do dzieła (stemplowania!)!

Jedna z rzeczy, która przeraża wszystkich w stemplowaniu to właśnie czyszczenie skórek. Po przeniesieniu wzoru na paznokcieć na skórkach pozostaje część niechcianego lakieru. W tym rozdziale podamy Ci kilka sposobów na to jak trzymać skórki w czystości!

 • zmywacz - to najprostsza metoda zmywania resztek wzoru ze skórek. Z pomocą patyczka higienicznego zamoczonego w zmywaczu bardzo łatwo doczyścisz swoje skórki i ich okolice. Pamiętaj jednak, że niektóre lakiery (np. o wykończeniu metalicznym lub holograficznym) mogą trudniej się zmywać lub zostawiać pojedyńcze drobinki na skórkach. Wtedy najlepiej skorzystać z pozostałych rozwiązań.
 • taśma klejąca - tak, zwykła, biurowa taśma może przyjść Ci z pomocą. Potnij ją na małe kawałeczki i przykładaj po kolei wokół każdej skórki - pozostałości lakieru powinny przykleić się do taśmy.
 • płynny lateks - to produkt, który ma za zadanie już ochronić Twoje skórki, a nie tylko je oczyścić. Przed rozpoczęciem procesu stemplowania nałóż płynny lateks wokół skórek i poczekaj aż wyschnie. Po wystemplowaniu wszystkich paznokci ściągnij lateks wraz z niechcianą częścią stempla. Magia, prawda?!
 • pędzelek - to technika czyszczenia skórek, która uzupełnia każdą poprzednią metodę. Wybierz płaski, skośny pędzelek i zamocz go w zmywaczu. Dzięki temu idealnie doczyścisz przestrzeń między skórką, a lakierem na paznokciu.

Teraz już wiesz jak idealnie doczyścić swoje skórki - do dzieła! ♥

Stemplowe naklejki to tak zwana wyższa szkoła jazdy w stemplowaniu. Jednak nie zrażaj się - to prostsze niż się wydaje, a efekt jest powalający!

Do wykonania stemplowych naklejek będziesz potrzebować kilku narzędzi:

 • płytki
 • stempla
 • lakieru do stempli
 • zdrapki
 • kolorowych lakierów do pokolorowania wzoru
 • bezbarwnego top coatu
 • pensety
 • opcjonalnie: maty stemplowej lub gładkiej koszulki biurowej

Kiedy masz już wszystko - przejdź do wykonania stemplowej naklejki.

 1. Wybierz wzóz z płytki i za pomocą lakieru i zdrapki odbij go na stemplu.
 2. Teraz czas na kolorowanie! To czas na puszczenie wodzy Twojej kreatywności i wyobraźni. Wybierz ulubione kolory lakierów ze swojej kolekcji i pokoloruj wcześniej odbity wzór na stemplu. Pamiętaj, że nie musisz aż tak uważać na linie - po odklejeniu naklejki nie będzie widać żadnych niedociągnięć! Po pokolorowaniu poczekaj aż lakiery wyschną.
 3. Pokryj dokładnie (ale ostrożnie!) cały pokolorowany wzór bezbarwnym top coatem. Całość odstaw do wyschnięcia na co najmniej 30 minut.
 4. Po upewnieniu się, że cała nasza naklejka jest wyschnięta, za pomocą pensety ściągnij ją delikatnie ze stempla.
 5. Możesz teraz spróbować przykleić naklejkę na wczęśniej pomalowany i wyschnięty paznokieć lub pokryć go cienką warstwą bezbarwnego top coatu i poczekać aż lekko podeschnie i dopiero wtedy przykleić naklejkę do paznokcia.
 6. Upewnij się, że naklejka przylega w każdym miejscu paznokcia i zmyj jej nadmiar za pomocą patyczka lub pędzelka zamoczonego w zmywaczu.
 7. Całość na paznokciu pokryj dokładnie top coatem pamiętając o tym aby nigdzie nie wystawały pozostałości naklejki.

*** Opcjonalnie możesz użyć maty stemplowej lub gładkiej koszulki biurowej. Po odbiciu wzoru na stemplu przenieś wzór na pomalowaną wcześniej bezbarwnym topem matę lub koszulkę. Reszta procesu wykonywania naklejki wygląda tak samo!

W tej metodzie również przydatny może być stempel Turbo - podobnie jak dzięki macie stemplowej tak i dzięki niemu możesz za jednym razem wykonać więcej niż jedną naklejkę.

Teraz już wiesz jak wykonać własne stemplowe naklejki - zatem do dzieła! Twórz! ♥

Jednym z najczęściej zadawanym nam pytaniem jest 'czy mogę stemplować na hybrydzie albo żelu?'.
Oczywiście, że tak! Już tłumaczymy jak to zrobić!

 1. Hybrydy - po nałożeniu bazy oraz wybranego koloru przemywamy ostatnią nałożoną warstwę. Odbijamy wzór z płytek oraz doczyszczamy skórki. Następnie bardzo uważnie i dokładnie pokrywamy cały paznokieć topem hybrydowym (jedną, grubszą bądź dwiema, cienkimi warstwami). Należy zwrócić szczególną uwagę na dokładność - top musi idealnie pokryć cały wzór - w przeciwnym wypadku przy przemywaniu cleanerem zmyje się razem z ostatnią warstwą dyspersyjną.

 2. Żele - w tym przypadku po nałożeniu kolorowego żelu należy przemyć go oraz spiłować, a następnie przejść do stemplowania! Po nałożeniu wzoru oraz wyczyszczeniu skórek pozostało tylko zabezpieczenie całego zdobienia przezroczystym żelem.

*** WAŻNE! ***

Pamiętaj, że niezależnie od tego czy stemplujesz na hybrydzie czy na żelu to lakier, którym odbijasz wzór musi być lakierem przeznaczonym do stemplowania! Ani hybryda ani żel nie nadają się do wykonania stemplowego wzoru z płytki!

Teraz już wiesz, że wzory z płytek można odbić również na hybrydzie oraz żelu - więc do dzieła - twórz przepiękne zdobienia! ♥


cookies-icon-trans-300px-01.png

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas słodkich ciasteczek czyli plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności. Możesz również określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć